PRES-Akatemia on Suomen Nuorkauppakamarit ry:n järjestämä koulutusviikonloppu paikallisten nuorkauppakamareiden puheenjohtajille ja valmistautuville puheenjohtajille. Viikonlopun tavoitteena on tukea istuvia puheenjohtajia kehittymään johtajina ja antamaan uusia eväitä viedä puheenjohtajavuosi loppuun. Valmistautuville puheenjohtajille viikonloppu antaa tukea puheenjohtajuuteen valmistautumiseen. Koulutusten painopisteet ovat ihmisten johtamisessa ja tiimityöskentelytaitojen hyödyissä. Osallistujat oppivat erilaisten johtamisen työkalujen käyttöä ja kehittävät tiimityöskentelytaitojaan. Viikonloppu on myös tärkeä verkostoitumispaikka puheenjohtajille ja valmistautuville puheenjohtajille. PRES-Akatemia on osa 3LED-koulutuskokonaisuutta.
Miten löydät perille?
Nuorisokeskus Anjalan osoite on Ankkapurhantie 6A, 46910 Anjala. Lähimmät rautatieyhteydet ovat Kouvola (25 km) ja Inkeroinen (4 km). Lähin linja-autopysäkki on Anjalan kirkonkylällä (1 km). Omalla autolla tulevia pyydetään pysäköimään autot kuvassa punaisella merkitylle alueelle.
Kokousperjantaina junalla tuleville on Kouvolan Matkakeskukselta bussikuljetus Anjalaan, joka lähtee asemalta klo 17.20. Sunnuntaina bussi vie kokousväkeä nuorisokeskukselta Kouvolan Matkakeskukselle klo 10.45. Kokoustiimi on ollut kuljetusjärjestelyihin liittyen sähköpostitse yhteydessä jokaiseen, joka oli etukäteen ilmoittanut tarvitsevansa kyytiä.
Kokoustoimisto löytyy vanhasta navettarakennuksesta, joka on kartalla merkitty numerolla 1.